Sposoby na zbieranie wody deszczowej

O pomyśle gromadzenia wody deszczowej słyszał w Polsce chyba już każdy właściciel domu. Rozwiązanie jest zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne. Zbieranie wody deszczowej przyczynia się do zmniejszenia naszych rachunków, jak również stanowi element walki z suszą, której obecnie doświadczamy. Niezależnie czy na skalę mikro czy makro – wodę deszczową warto zbierać!

Rozwiązania dla naszych ogrodów

Ogrody deszczowe i zbiorniki wolnostojące – to dwa najpopularniejsze sposoby na zbieranie wody deszczowej przy domach. Idea ogrodu deszczowego może być zrealizowana w pojemnikach lub bezpośrednio na gruncie, a polega ona na zatrzymaniu wody opadowej (zazwyczaj z rynny) i powolnym jej filtrowaniu do ziemi. Odpowiedni dobór warstw wodoszczelnych i gatunków roślin, pozwala na oczyszczenie wody przed jej oddaniem do gruntu. Z kolei zbiorniki ogrodowe, pozwalają nam zebrać deszczówkę bezpośrednio z rury spustowej z dachu i wykorzystać ją do podlewania naszego ogrodu. Oba rozwiązania mogą być wykonane i wkomponowane, tak by cieszyły oko.

Kompleksowe działania w miastach

Budowa oczek i zbiorników wodnych, założenia parkowe i nasadzenia zieleni, czy zielone dachy – to zadania, które realizują obecnie polskie miasta w ramach poprawy retencji wód. Konieczność odpowiedzialnego zagospodarowania deszczówki w betonowej dżungli, doprowadziła do powstania koncepcji miasta-gąbki. W realizacji tej idei uczestniczą hydrolodzy, ale przede wszystkim urbaniści i miejscy architekci, którzy projektują całe ekosystemy, zielone przestrzenie, cieki i zbiorniki wodne. Woda z dróg i parkingów jest zbierana i odprowadzana w tereny zielone, gdzie filtrując oczyszcza się i potem może zostać wprowadzona do miejskich wodociągów.

Profesjonalne rozwiązanie dla domu

Jest też sposób na zbieranie wody deszczowej i zasilenia nią domowych instalacji kanalizacyjnych, a tym samym na znaczne obniżenie rachunków. Decydując się na podziemny zbiornik przy domu, koniecznie poradźmy się eksperta, który dobierze odpowiednie dla naszych potrzeb elementy instalacji. Jest to tzw. instalacja dualna, której zadaniem jest doprowadzić wodę z wodociągu np. do kuchni, ale już do spłuczki w toalecie wtłoczyć wodę deszczową. Nowoczesne i sprytne rozwiązanie.

 

You may also like...